» Uutisarkisto
Lisää uutisia
Toivotamme hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!
Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus – uusi raportti julkaistu
Huolinta-alalla varovaista optimismia
Kasvua ja kansainvälistymistä digimyynnin keinoin – EK:n maksuton koulutus alkamassa!
Uutiset ja tiedotteet
Tilaa RSS-syöte
Suomen Huolintaliikkeiden Tuki ry jakoi 26 koulutusstipendiä – yhteensä reilu 11 000 euroa alan osaamisen kehittämiseen
Suomen Huolintaliikkeiden Tuki ry (SHT) on myöntänyt koulutusstipendejä yhteensä 26 huolinta- ja logistiikka-alan ammattilaiselle, yhteisarvoltaan reilu 11 000 euroa.
SHLL 120 vuotta – yhdessä yli vuosisadan
120 vuotta huolintaa, yhteistyötä ja alan kehittämistä. SHLL:n historia ulottuu 1900‑luvun alkuun, ja sen työ huolinta‑alan yhteisenä äänenä jatkuu yhä.
SHLL: Suomen tieverkko rapautuu – kilpailukyky uhattuna
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta sai selvityksen raskaan liikenteen tilanteesta ja näkymistä 13.2.2026. Selvityksen esitteli laaja elinkeinoelämän konsortio, jonka muodostivat INFRA ry, Koneyrittäjät ry, Metsäteollisuus ry, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry, Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliitto ry (SHLL), Suomen Tieyhdistys ry ja Destia Oy.
SHLL mukana innostamassa nuoria huolinta- ja logistiikka-alalle Yrityskylä Yläkoulussa
Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliitto (SHLL) tekee yhteistyötä Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin kanssa Yrityskylä Yläkoulussa, jossa yhdeksäsluokkalaiset pääsevät tutustumaan työelämään ja yritystoimintaan käytännönläheisellä ja innostavalla tavalla. Yhteistyön tavoitteena on lisätä nuorten ymmärrystä huolinta- ja logistiikka-alasta sekä vahvistaa alan veto- ja pitovoimaa. SHLL on ollut Yrityskylä Yläkoulussa mukana jo vuodesta 2022.
Suomen Huolintaliikkeiden Tuki ry jakoi 21 koulutusstipendiä – yhteensä reilu 10 000 euroa alan osaamisen kehittämiseen
Suomen Huolintaliikkeiden Tuki ry (SHT) on myöntänyt koulutusstipendejä yhteensä 21 huolinta- ja logistiikka-alan ammattilaiselle, yhteisarvoltaan reilu 10 000
» Uutisarkisto
Lisää uutisia
Toivotamme hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!
Suomen raskaan liikenteen kokonaiskuva ja tulevaisuus – uusi raportti julkaistu
Huolinta-alalla varovaista optimismia
Kasvua ja kansainvälistymistä digimyynnin keinoin – EK:n maksuton koulutus alkamassa!