Artikkelit - 2025

Huolinta- ja logistiikka-alalla tarvitaan sekä uusia osaajia että nykyisten tekijöiden osaamisen jatkuvaa kehittämistä

23.10.2025

Uusien osaajien houkuttelussa haasteena on edelleen se, että ihmiset eivät aina tiedä, mitä kaikkea huolinta- ja logistiikka-alan työt voivat käytännössä pitää sisällään. ”Haluamme tuoda esiin, että alan työ on tarkkaa, vastuullista ja merkityksellistä asiantuntijatyötä”, kertovat Kuehne+Nagelin National Human Resources Specialist Petra Hautala sekä Sea Logistics Operational Care Team Leader Anu Heinänen.

Tullimaailma muuttuu – mitä yritysten tulisi tietää juuri nyt?

24.09.2025

Tullimaailma muuttuu jatkuvasti ja yritysten on pysyttävä muutoksessa mukana. Yritysten pitäisi ajatella tullaukseen liittyvät asiat osana verotusta, ei osana logistiikkaa, kiteyttää Esko Holopainen, tullitoimintojen johtaja SA-TU Logisticsilta ja Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliiton hallituksen jäsen.

Huolinta- ja logistiikkayritykset ovat tärkeä osa Suomen huoltovarmuutta

14.08.2025

Useiden toimialojen yritykset ovat keskeinen osa huoltovarmuusjärjestelmää – logistiikka mukaan lukien, muistuttaa Katriina Viljanen, Huoltovarmuuskeskuksen johtava varautumisasiantuntija logistiikan ja teollisuuden tiimissä ja Logistiikka 2030 -ohjelman ohjelmajohtaja. Viljanen antaa artikkelissa katsauksen logistiikkayritysten rooliin huoltovarmuudessa sekä Logistiikka 2030 -ohjelman teemoihin.

Toimiva logistiikka on tärkeä osa Suomen kansainvälistä kilpailukykyä

12.06.2025

Suomen talous on vahvasti vientivetoinen. Kun suurin osa myynnistä suuntautuu ulkomaille, nousee toimiva logistiikka kriittiseksi tekijäksi kansainvälisen kilpailukyvyn kannalta. Vaikka sijainti tuo haasteita, ei pidä unohtaa, että Suomella on myös monia kilpailukykyyn liittyviä etuja, huomauttaa DHL Express Finlandin toimitusjohtaja Oktay Nuri.